Чим відрізняється гнутий швелер від гарячого швеллера

Які швелери бувають? Що краще? Який саме швелер стане каркасом для будівництва об’єкта? Ви, напевно, задавали собі або чули від інших ці чи подібні запитання. І не важливо, будівництвом якого саме об’єкту Ви займаєтесь. Це питання завжди актуальне. Давайте розберемося!

Швелер – П-подібний металевий профіль

Відмінності у технології виробництва.

  • Гарячекатаний швелер – металовироб, що відноситься до фасонного прокату. Виготовляється шляхом проходження розпеченої заготовки металу через кліті (основний конструкторський елемент) прокатного стану.
  • Гнутий швелер – виробляється методом холодної згинання на листозгинальних (профілезгинальних) верстатах зі штрипсу. Штрипс – заготовки з гарячекатаного чи холоднокатаного листів, попередньо порізаних на смуги необхідної довжини.

Відмінності за зовнішніми ознаками

  • Гарячекатаний швелер має строго прямокутну форму ребер (перпендикулярно до осі, паралельно один одному).
  • У гнутого швелера форма ребер ЗАВЖДИ округла (округлені зовнішні кути).

Також у обох швелерів різняться товщина полиці та основа. У г/к швелера полиця завжди товстіша! Навпаки у гнутого швелера – товщина по всьому перерізу профілю однакова.

Варто сказати, що ці види виробів виготовляють з однакових марок сталі, тому основні їх відмінності обумовлені способом виробництва і зовнішнім виглядом.

Не можна також не відзначити, що виходячи зі способу виробництва, сортамент гнутих швелерів на порядок більше, ніж гарячекатаних. Ця різниця в сортаменті обумовлена ​​складнішою технологією традиційного гарячого прокату.

Наприклад, для виготовлення швелера гнутого іншого розміру необхідно лише змінити ширину і довжину штрипсу (заготівлі), і виконати мінімальні переналаштування згинального обладнання.

У свою чергу, для виготовлення іншого типу г/к швелера– необхідне ґрунтовне переналаштування прокатного стану, що не завжди можливо технічно.

Тому гнутий швелер вражає своїм широким сортаментом. Може виконуватися з будь-якою полицею, будь-якої товщини і з будь-якою шириною основи (якщо цьому не перешкоджають технічні можливості обладнання).

Тепер давайте порівняємо властивості гарячекатаного та гнутого швелерів.

Обидва ці види швелерів виготовляються для застосування в будівництві як несучі конструкції. Тому головна їх особливість полягає у стійкості до навантажень, зокрема вертикальних, а також їх міцність на вигин.

Однак порівняти прямо ці види швелерів не вдасться. Так як у всьому їх, здавалося б настільки величезному сортаменті немає двох однакових виробів з рівною товщиною полиць та основ.

Але з упевненістю сказати, що г/к швеллер перевершує гнутий по міцності т.к. товщина полиць у нього завжди більша за основу (у гнутого вони завжди рівні).

Платою за цю міцність є вага, яка у г/к швелерів на 30-35% більше гнутого.

Однак не можна заперечувати той факт, що гнутий швелер дає більшу свободу вибору та економію матеріалу.

То що ж вибрати? Гнутий чи катаний швелер? Підведемо підсумок.

  1. З упевненістю можна сказати про те, що найбільш істотною відмінністю гнутого від г/к швелера є різна міцність і, відповідно, здатність, що несе. Це визначальний чинник під час виборів із цих двох видів прокату.
  2. На тих об’єктах будівництва (будь то будівництво будівлі або мостового переходу), де при відносно невеликій вазі конструкція повинна мати досить високу несучу здатність – обидва види швелерів рівноправні.
  3. Якщо до вимог проектної документації можна підібрати за типом і розміром гнутий і катаний швелера – переваги віддаються гнутому швелера. Він легший.
  4. Гарячекатаний швелер обмежений за типорозміром технологією виробництва. Гнутий, у свою чергу, дає свободу вибору як за товщиною таки по висоті та довжині профілю.
  5. Якщо говорити про граничні навантаження – використовувати краще гарячекатаний швелер.

Якщо Ви все ще не визначились із вибором, звертайтесь! Наші спеціалісти Вам допоможуть!

Ми завжди раді Вам!